ULAŞIM

Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlayan yollara ve boğazlara sahip olmamız ulaşımı olumlu etkiler yaratmaktadır.

Türkiye’de şehir içi ve şehirler arası ulaşım araçları değişiklik göstermektedir. Şehir içi ulaşımda genellikle hafif raylı sistemler, metro, metrobüs, belediye otobüsü ve halk otobüsü gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

Yük taşımacılığının % 70’i, yolcu taşımacılığının % 90’ı karayolu ile yapılmaktadır. Ülkemizde karayolu uzunluğu toplam 65 bin km’yi aşmıştır.

Şehirlerarası yolculuklarda, kara yollarının ülke genelinde yaygın bir ağa sahip olması ve ekonomik oluşu nedeniyle ağırlıklı olarak otobüsle ulaşım tercih edilmekte olup; uçak ve tren gibi ulaşım araçları da kullanılmaktadır.

Tüm büyük nüfus merkezlerinde sayısı toplam 50’yi bulan havaalanlarıyla, mesafe ne olursa olsun Türkiye içinde bir şehirden diğer bir şehre hava yoluyla ulaşım bir saati geçmemektedir.

Çukurova’da Ulaşım

Çukurova Bölgesi Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in doğu sahili boyunca uzanan bir konuma sahiptir. Çukurova Bölgesinde ulaşım karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu ile yapılmaktadır. Mersin Uluslararası Limanı (MIP), Serbest Ticaret Alanları ve Avrupa ülkelerinden direkt uçuşların gerçekleştiği Adana Uluslararası Havaalanı uluslararası piyasa ile rekabet için güçlü bir destek sağlıyor.

Günümüzde iki büyük limanı, 30 milyon kapasiteli uluslararası hava limanı ve demir yolları, geniş tem yollarıyla Çukurova bölgesi ulaşım ve lojistik merkezidir.