Gayrimenkul

Türkiye’nin atmış olduğu en önemli adımlardan biri deprem ve doğal afetlere karşı korunmak için geliştirilen kentsel dönüşüm sistemidir. Son dönemde geliştirilen kentsel dönüşüm politikaları, inşaat sektörünün büyüme ve gelişme potansiyelini önümüzdeki dönemde de canlı tutacak.

Bir yılı aşkın süredir devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte, gayrimenkul sektöründeki yatırım artışının 2014 yılında da devam edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki toplam konut sayısının 19 milyona ulaştığı, bundan sonra yapılacak iş, 19 milyon konutun büyük bir bölümünün plansız, dayanıksız yapılar olması nedeniyle kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması olacak. Türkiye deprem tehlikesi altında bir ülke olduğu için kentsel dönüşümle yeni binalar ve çevreleri yaşanabilir hale getirilecek. Kentsel dönüşümün maliyetinin 200 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Adania yatırım gibi Songrup iştraklerinden olan Çukurova Gayrimenkul İnşaat grup şirketimiz kentsel dönüşüm alanında çalışmakta ve projeler geliştirmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinde yabancı yatırımcılar ile çözüm ortağı olmak istemektedir.

Mütekabiliyet yasası çerçevesinde, yabancılar Türkiye’de konut yatırımına büyük ilgi gösterdi.2013 Kasım ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7.8’inin yabancı yatırımcılara yapılmış olması da bunu destekliyor.

Türk inşaat şirketleri, konut ve taahhüt işlerinde Rusya federasyonu, Türkiye cumhuriyetleri, Ortadoğu ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerinde başarılı projelere imza attılar. Bu ülkelerde proje geliştirmek isteyen yabancı yatırımcıların Türk şirketler ile ortak olarak iş yapmaları büyük avantaj sağlayacaktır.

Türk gayrimenkul sektörü, ülkenin gelişen ekonomik rakamları paralelinde değişen nüfus faktörleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Ülkenin sanayi ve ulaşım açısından yoğun olduğu bölgelerinde artan ticari faaliyet, iş yeri ve konut ihtiyacının da hızla artmasına yol açmaktadır.

Çukurova Bölgesinde Gayrimenkul Sektörü

İnşaat sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin can damarıdır ve bir inşaat sürecinde yaklaşık 200 farklı alt sektör de dahil ediliyor. Bölge ekonomisinin lokomotifi kabul edilen inşaat sektörünün bölgede yaşadığı sıkıntıların her alanda son derece olumsuz yansımalarda bulunduğunu dönemden yerli ve yabancı yatırımcıların bu sektöre yaptıkları yatırımlarla pek çok kişiye istihdam sağlayarak büyük projelerin yükseldiği döneme gelindi.

Çukurova Bölgesi’nde inşaat sektörü son 10 yılda hızlı bir gelişim sürecine girdi. Bölgede her geçen gün konut ve ofis inşaat sayısı giderek artıyor. Bu artış, bölgede yapılan gerek mimari tasarımların gerekse mekân içi dekorasyonların gelişimini de beraberinde getirdi.

Çukurova Bölgesinin hem daha düzenli kentleşmeye, hem de daha getirimli üretim ortamlarına ihtiyacı var. Nitekim Financial Times Dergisi 2007 yılında Adana’yı en iyi yatırım bölgesi seçmiştir. Bu ihtiyaç hem yerli hem de yabancı yatırımcıları bu bölgeye yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Önümüzdeki dönemde, Kazanlı-Hatay sahil yolu, Kazanlı’nın turizm bölgesi ilan edilmesi gibi devasa projelerle bu bölgeye yatırımların artması bekleniyor.

Bölgenin Akdeniz sahil şeridine olan uzunluğu bölgedeki turizm sektörü ve turistik amaçlı yapılan gayrimenkul yatırımlarına olanak sağlıyor.

Bölgede Son Grup iştiraklerinden olan Çukurova Gayrimenkul İnşaat A.Ş. ve ortaklarının yapmış olduğu 450 daire lüks yazlık sitesi dikkat çekiyor. Danimarka, Almanya, Norveç gibi ülkelerden alıcısını bulan bu yazlık site Mersin sahillerinde gayrimenkul sektörüne büyük zenginlik katıyor.