EĞLENCE VE FİLM

Türkiye´de 2012 yılı itibariyle 567 sinema binası, 2.093 sinema perdesi ve 268.072 sinema koltuğu bulunmaktadır.

2012 yılında sadece vizyon gelirleri 421.883.398 TL’lik büyüklüğe ulaşmış, sektörün toplam büyüklüğü 2 milyar doları aşmıştır. Türkiye’nin dizi film ihracatı toplam 42 ülkeye gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’nin döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin arttırılması ve film sektörünün uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi için, Türkiye’de yerleşik, film sektöründe faaliyet gösteren şirketler (film yapımcısı veya film dağıtıcısı) filmlerinin Yurtdışı pazarlarda yer alması için yurtdışına yönelik yapacakları faaliyetler %50 ila %90 arasında devletimiz tarafından destek kapsamına alındı.

Eğlence ve film sektörü için gerek iklim koşulları gerekse doğal ve tarihi güzellikleri bakımından Çukurova başlı başına platform oluşturuyor. Ayrıca sahil şeridine uzunluğu yönünden yerli ve yabancı turist akınına uğrayan bölgemiz eğlence sektörüne de kucak açıyor.

Türkiye’de film çeken bir prodüktör için en rahat yer Adana. Bir göl istiyorsa, su istiyorsa kentin içinden Seyhan Nehri geçiyor. Deniz istiyorsa Karataş 40 kilometre.

Orman istiyorsa kentin 20 kilometre sonrasında orman başlıyor. Burada 10 ay açık hava var. Bir yapımcının 10 ay film çekme şansı var. Hava açık. Burada 2 saat yağmur yağar sonra hava açar. Sanki hiç yağmur yağmamış gibi. Adana bölgesi Türkiye’de film çekmek için en iyi mekan bulunabilecek yer.

Altın Koza Film Festivali

Adana Altın Koza Film Festivali, Adana’da genellikle haziran ayında düzenlenen bir film festivalidir.

Çukurova’nın geleneksel ürünü pamuğu simgeleyen “Altın Koza Film Festivali”, ilk kez 1969 yılında, “Film Şenliği” adıyla düzenlendi.

Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması, Dünya Sineması Örnekleri, Özel Bölümler, Kısa Film Bölümleri yer almaktadır.