Çukurova Tanıtımı

Çukurova, Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini içine alan Türkiye'nin güneyinde coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölgedir. 5.62 milyon nüfusuyla, Türkiye'deki en büyük nüfus yoğunluğa sahip bölgelerden biridir. Akdeniz’e 576 km’lik uzun kıyısı olan bölge, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya açılan en önemli kapıdır.

Çukurova bölgesi dünyanın en verimli tarım alanlarının başında gelen büyük bir ovadır. Tarih boyunca Çukurova Avrupa'dan Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya gidiş noktası olmuştur. Orta Doğu ve Orta Asya'dan da Akdeniz'e en kısa geçiş noktasıdır. Günümüzde iki büyük limanı, 30 milyon kapasiteli uluslararası hava limanı ve demir yolları, geniş tem yollarıyla Çukurova bölgesi ulaşım ve lojistik merkezidir. Bölge, 10 yıl içinde enerjide, lojistikte ve ihracata yönelik üretimde uluslar arası merkez olması yönünde büyük potansiyel taşımaktadır. Özellikle Adana ve Mersin dış ticaretin önemli illerindendir. Komşu ülkelerin nüfus toplamı en az 120 milyon, ekonomik büyüklüğü ise 600 milyar $dır.

Kentleşmeyle birlikte Çukurova Bölgesinde nüfus artmakta; nüfusun artmasıyla katma değer sağlayacak yatırımlara olan ihtiyaç da giderek yığunlaşmaktadır. Bölgemiz, Türkiye ve komşu ülkelerin ihtiyacının karşılanmasına yönelik, tekstil, enerji, petro-kimya, döküm, metal, makine-yedek parça, plastik, mobilya, bitkisel yağ, gıda sektörlerinde güçlü bir yapıya sahiptir. Çukurova, gelecek dönemde yapılması planlanan yatırımlarla Türkiye’de bölgesel kalkınmada potansiyeli en yüksek bölgedir.

Adana’nın en önemli ilçelerinden olan Ceyhan, enerji üretim merkezidir. Ceyhan’a gelen petrol miktarı 500 milyon varile çıkarılması beklenmektedir. Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi bu amaçla kurulmuştur.

Çukurova'da yer alan önemli ilimiz Mersin, sahip olduğu Uluslararası Mersin Limanı'nın geniş iç pazarı sayesinde, Çukurova Bölgesi'nin tüm üretiminin ihraç edildiği önemli bir liman kenti ve büyük bir ticaret merkezidir.

Türkiye'nin Akdenize cepheli, en büyük serbest bölgelerine sahip olan Çukurova bölgesi, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri, Mersin-Tarsus Organize Sanayi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgeleri ile sanayi alanında da hızla gelişmektedir. Türkiye'de 5. teşvik bölgesinde olup limana en yakın olan Osmaniye ilimiz de Çukurova bölgesindedir.

Çukurova bölgesi arsanın kolay bulunması, teşvikin yüksek, ulaşım ve trafiğin rahat, hava - deniz liman alternatifinin olması, arsa maliyetleri ve hayatın ucuz, iklimin güzel ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz ülkelerine yakın olması açısından ciddi yatırımlara teşvik edilen bir bölgedir. Buna ek olarak, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen ülkeler için alternatif kolaylıklar sunulmaktadır. Çin, Kore, Japonya, Hindistan, Malezya gibi ülkelerin Türkiye’ye yatırım yaptıklarında üretimlerini AB ülkelerine gümrüksüz gönderme kolaylığı sağlanmaktadır. Bölgeye Hindistan, Rusya, Amerika, Ortadoğu, Avrupa, Uzakdoğu ülkelerinden ciddi yatırımlar yapılmaktadır.

Çukurova bölgesi T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında da önemli teşvik unsurlarıyla desteklenen bir bölgedir. Buna göre Türkiye 6 bölgede incelenmektedir. 1. bölgeden 6. bölgeye gittikçe teşvikler artarken Çukurova bölgesi, içinde 5. bölgeyi de barındırması açısından önemli yatırım teşviklerinin uygulandığı bir Bölgedir. Çukurova Bölgesinin avantajlı destek unsurları arasında KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği, faiz desteği ve yatırım yeri tahsisi yer almaktadır.Sonuç olarak gerek Adana'da gerekse Mersin ve Hatay'da üretim faktörleri açısından dev bir yatırım potansiyeli vardır. Çukurova Bölgesine yatırım yapmak Türkiye ekonomisinin büyümesine, yabancı yatırımcıların kar payının yükselmesine ve ülkede ve dünyada yatırımcı şirketin prestijinin artmasına katkı sağlayacaktır.

Sonuç olarak gerek Adana'da gerekse Mersin ve Hatay'da üretim faktörleri açısından dev bir yatırım potansiyeli vardır. Çukurova Bölgesine yatırım yapmak Türkiye ekonomisinin büyümesine, yabancı yatırımcıların kar payının yükselmesine ve ülkede ve dünyada yatırımcı şirketin prestijinin artmasına katkı sağlayacaktır.